پرسش و پاسخ نشریه زیتون با مدیر عامل شرکت ارمغان

جناب اقای ریگی مدیر عامل شرکت ارمغان

  • جناب آقای ریگی   لطفا شرکت خود را برای ما معرفی بفرمایید؟

-شرکت بازرگانی ارمغان تجارت پاساوان با بیش از دو دهه سابقه فعالیت در امور بازرگانی در خدمت مشتریان و هموطنان عزیز می باشد .این شرکت در حال حاضر در زمینه های مختلف بازرگانی محصولات کشاورزی ، فرآورده های نفتی ، پتروشیمی و مواد غذایی به طور خاص برنج مشغول فعالیت می باشد . واردات برنج پاکستانی ، هندی ، بسته بندی و توزیع برنج مرغوب ایرانی با نام تجاری ارمغان همگام با سیستم پخش و توزیع به روز در شرق کشور به وسیله پرسنل و کادر مجرب از جمله فعالیت های مهم این شرکت می باشد . در راستای اهداف استراتژیک شرکت ارمغان در جهت هدفمند نمودن سیستم فرآوری ، بسته بندی و توزیع برنج و حمایت از تولید ملی و رشد تولید ناخالص داخلی ( GDP ) اقتصادی کشورمان ، فعالیت شرکت در این زمینه نقش پررنگتری به خود گرفته است به طوریکه در سال 1394 موفق به تاسیس کارخانه فرآوری و بسته بندی برنج در استان سیستان و بلوچستان شده ، ناگفته نماند که  سایر برندهای شرکت ارمغان تجارت بشرح ذیل است : ارمغان ، ارمغان طلایی ، سحر طلایی ، گوهران ، خلیج همیشه فارس ، لادیز و هورا می باشد .

*   استراتژی شما برای حفظ وتوسعه دستاوردهایتان چه بوده وچه برنامه هایی برای آینده دارید؟

-حفظ کیفیت و ارائه مرغوبترین انواع برنج پاکستانی ، ایرانی و هندی همیشه به عنوان یکی از اصلی ترین راهبردهای  استراتژی  ما تعیین و مدون شده است  به طوری که یکی از خطوط قرمز ما محسوب می شود. همچنین از جمله برنامه های آتی شرکت نیز تکمیل سبد کالای محصولات اساسی خانوارهای عزیز ایرانی که شایسته  مصرف مناسب ترین و با کیفیت ترین محصولات غذایی سالم می باشند .

*  به اعتقاد شما شرایط امروز اقتصادی وتوسعه ای  در شهر ما  تا چه حد می تواند بستر سازرشد فعالیت شما باشد؟

-شرکت بازرگانی ارمغان به عنوان یکی از پیشروترین شرکت های تولید کننده و عرضه کننده انواع برنج با سابقه بیش از بیست سال فعالیت شرکت همواره با مشکلات متعددی در مسیر رشد و توسعه خود رو به رو بوده است.  درحالی که همواره ما معتقدیم خانوارهای ایرانی  شایسته مصرف بهترین نوع مواد غذایی همانند برنج   هستند چراکه برنج جز کالاهای اساسی خانواده ها و دومین کالای غذایی پرمصرف می باشد که به طور مستقیم با سلامت آنها در ارتباط است . در چنین شرایطی شرکت ارمغان تلاش نموده   با عرضه مرغوبترین نوع  برنج بتواند انتظارات مصرف کنندگان محترم را در جهت جلب رضایت آنان با شعار "برنج ارمغان ، همراه همیشگی سفره های ایرانی " به ارمغان بیاورد .

* موفقیتها وموقعیتهای  های خود در بازار های داخلی و خارجی چگونه ارزیابی می کنید؟

-شرکت ارمغان در راستای پیاده سازی  اهداف چشم انداز استراتژیک و طرح های راهبردی کوتاه مدت و میان مدت همواره علاوه بر پایبندی به اصل حفظ کیفیت محصول در بالاترین درجه کیفی به اصول مشتری مداری ، بسته بندی مناسب ، تنوع محصول ، سلیقه های گوناگون مشتریان پخش و توزیع سیستمی پایند بوده و همیشه جوابگوی انتظارات منطقی مشتریان بوده است . شرکت ارمغان در بازار منطقه ای خود جز شرکت های رهبر بازار با بیشترین سهم بازار توانسته است همواره رضایت مشتریان خود را به همراه داشته باشد . در بعد بازار خارجی نیز با شرکت در نمایشگاه گوناگون خارجی و عرضه محصول توانسته ایم سفیری خوبی در بعد صادرات محصولات غیرنفتی و نفتی در حوزه کشورهای همسایه و آسیای میانه باشیم .

*با توجه به گستره «نمایشگاه آی فود » به عنوان یک نمایشگاه بین المللی  چه برنامه هایی برای توسعه بخش صادرات محصولات خود به کشورهای هم جوار دارید؟

-حضور در نمایشکاه هایی چون آی فود در راستای اهداف برندینگ و تبلیغات حرفه ای شرکت ارمغان تبیین شده است که با حضور قدرتمندانه سعی در معرفی و عرضه محصولات ارمغان و توانمندی شرکت در جهت تأمین و تولید کالاهای مورد نیاز مشتریان عزیز داریم .شایان ذکر است شرکت بازرگانی ارمغان در آی فود سال 1394 جز غرفه های برتر نمایشگاهی و تنها غرفه شرکت تولید و توزیع برنج در نمایشگاه بوده است .

*  به اعتقاد شما برگزاری چنین نمایشگاههایی در رشد بازار صنایع غذایی و توسعه آن چقدر موثر خواهد بود؟

-نمایشگاه، پدیده ای برآمده از دنیای مدرن است که بنا به ضرورت تولید و عرضه انبوه کالا ظهور کرده است نمایشگاه ها به عنوان یکی از کارآمدترین و قوی ترین ابزار تجارت به رسمیت شناخته شده است . محلی مقرون به صرفه از جهت زمان،انرژی و سرمایه، برای ملاقات چهره به چهره بازار و مخاطب، کشف بازارها و مشتریان جدید،حفظ و تجدید ارتباط با بازارهای قبلی، نمایش زنده محصولات و خدمات، شناخت و مطالعه رقبا و تکنولوژی های جدید و در نتیجه تسریع روند تولید و فروش و همه اینها در یک زمان و یک مکان از آن چیزی که باید باشد و با تلاش برگزار کنندگان محترم ان شاالله محقق می گردد . 

*  آیا فعالیتهای شرکتهای فعال در حوزه صنایع غذایی  استان خراسان به گونه ای هست که بازدیدکنندگان  وتاجران خارجی در مراوده وحضور درنمایشگاه را خشنود ورضایتمند سازد؟

-بلی ، استان خراسان رضوی از ظرفیت های اقتصادی و تولیدی بسیار خوبی در منطقه برخوردار است که در زمینه صنایع غذایی یکی از قطب های صنایع غذایی کشور به حساب می آید که البته با حمایت های دولت محترم تدبیر و امید به این مهم بیشتر توجه شده است . در صورتی که به ظرفیت صادراتی کالاهای ایرانی پی برده و محصولی برآمده از نیازهای هدف کشورهای مقصد کشف کنیم عرضه خود  را بدرستی به تقاضای مورد نیاز رسانده ایم .

*   به اعتقاد شما چگونه می توان جایگاه صنایع غذایی استان را در عرصه توسعه اقتصادی تقویت واثرگذار ساخت؟

- به اعتقاد من می توان راهکارهای متعددی را دراین زمینه در پیش گرفت که موارد زیر ازاین جمله هستند:

1-  کمک به تشکیل خوشه های صنعتی غذایی در قالب مناطق ویژه.

2-  کمک به ارتقاء سیستم های مدیریت کیفیت وبهبود استانداردها .

3-  برگزاری سمینارهای  آموزشی تخصصی برای مدیران وکارشناسان جهت اطلاع از تکنولوژی ها و سیستم های مدیریتی روز دنیا

4-  انجام مطالعات توجیه اقتصادی بر روی واحدهای قدیمی ،فرسوده وبا تکنولوژی های منسوخ و ارائه راهکارهای لازم جهت رشد

5-  در نظر داشتن نقش مهم فرآوری محصول و ایجاد ارزش افزوده در چرخه تولید و تولید محصولات جدید (کشف تقاضای پنهان مشتری)

*  درخاتمه چنانچه سخن ونظری دارید ،بفرمایید؟

-با تشکر از زحمات تمامی مدیران و کارشناسان صنعت غذایی کشور به امید روزی که کالای ایرانی در شلف اکثر فروشگاه های دنیا بعنوان یک کالای با ارزش بالا شناخته و خریداری شود.