قنبر پلو

قنبر پلو 

موادلازم:

500 گرم گوشت چرخ‌کرده
3 پیمانه برنج
1 عدد پیاز درشت
3 ق‌س آرد نخودچی
100 گرم کشمش
1ق‌س رب‌انار
1 ق‌س شیره انگور
100 گرم مغزگردو
نمک، فلفل و زردچوبه و روغن
به میزان لازم

✍️طرزتهیه:

برنج ارمغان  را شسته و مقداری آب روی آن بریزید و با کمی نمک خیس کنید.
گوشت چرخ‌کرده را در کاسه‌ای با ادویه‌ها (نمک، فلفل و زردچوبه) و آرد نخودچی مخلوط کنید. مایه گوشت آماده شده را خوب با دست ورز دهید تا کشدار و چسبنده شود. حالا شروع کنید آنها را به شکل کوفته قلقلی‌های کوچک درآورید. همه مایه گوشت را به همین صورت قلقلی کنید.
در ماهیتابه‌ای روغن ریخته و حرارت دهید تا داغ شود، بعد کوفته قلقلی‌های ریز را که آماده کرده‌اید، در روغن تفت دهید. وقتی همه طرف کوفته‌ها سرخ شدند آنها را از روغن خارج کنید و کناری بگذارید.
پیاز را ریز خرد کنید، در تابه‌ای با روغن سرخ کنید تا طلایی شود. گردو را هم بعد از خرد کردن به پیاز داغ اضافه کنید و همراه با پیاز داغ کمی تفت دهید حالا کشمش را اضافه کرده و بعد از یک دقیقه آن را از روی حرارت بردارید.

برنج را در قابلمه‌ای حاوی آب جوش ریخته و بجوشانید. وقتی که برنج سبک شد و روی سطح آب آمد، آن را آبکش کنید. قابلمه‌ای که می‌خواهید غذا را در آن درست کنید آماده کرده و لایه‌لایه مواد آماده - یعنی مخلوط کشمش و گردو و کوفته‌ها - را لابه‌لای برنج بریزید.
رب انار را با کمی آب رقیق کرده و با شیره انگور مخلوط کنید، بعد آن را روی برنج ریخته و آن را دم کنید. مدت زمان دم کشیدن برنج حدود نیم ساعت است. البته یادتان نرود حرارت اجاق در حین دم کشیدن برنج باید ملایم باشد.